Vi är glada att du vill handla i våran webbutik och funnit en av Sveriges mest exklusiva fickkalender och anteckningsböcker!
 

Bolaget bakom skrivi.se/MER-kalendern:

Mellanrummet Globograf AB
Box 203
263 23 Höganäs

Org.nr: 556732-0824

Tfn: 08 - 38 18 20
Tfn: 042- 38 18 80

 
Vi agerar på ett ansvarsfullt sätt gentemot dig. Inga finstilta villkor finns dolda som vi kan missbruka eller som du kan missförstå. Nedan kan du läsa om våra villkor som berör köpet, leveransen, betalningen och eventuella returer.
 
1. Köp / GDPR
2. Leveranssätt / förbeställning
3. Betalning
4. Priser
5. Porto/fraktpriser
6. Ångerrätt / retur
7. Fel vid leverans
8. Cookies

 

 
1. Köp / GDPR / Avtal

Vid beställning är ett avtal om köp träffat när kontaktuppgifterna är ifyllda och beställningen är skickad via "köp"-knappen. Efter genomfört köp skickas en sammanställning/kvitto till den angivna e-postadressen.
 
I samband med din beställning godkänner du att vi lagrar och använder dina uppgifter i vår verksamhet, för att fullfölja avtalet gentemot dig. Du har enligt Personuppgiftslagen rätt att få den information som vi har registrerat om dig. Om den är felaktig, ofullständig eller irrelevant kan du begära att informationen ska rättas eller tas bort. Kontakta oss i så fall via e-post eller telefon.

Vi lämnar inte ut dina uppgifter till tredje part, i annat fall än för att kunna genomföra själva leveransen av din beställning. Samt för att kommunicera med dig om våra egna produkter.

All form av kopiering eller spridning av vårt material är ett brott mot upphovsrättslagen.    


 
2. Leveranssätt

Vi tillämpar alltid turordning på de beställningar som kommer in via hemsidan. Normalt tar det 1-3 dagar för lagerlagda produkter att nå din brevlåda, beroende på ort och belastning i speditörens fraktnätverk.

Förbeställning av fickkalender:
Leverans av din förbeställning sker med början i mitten av oktober. Ett mail kommer att skickas till dig samma dag som din beställning lämnar vårt lager. Vi sänder endast Företagspaket till företag och inte till privatpersoner.

Vi levererar både inom och utanför Sveriges gränser. Vid utlandsleveranser är betalsättet begränsat till kortbetalning/Paypal.


 
3. Betalning

Följande betalsätt finns tillgängliga på vår hemsida. Du väljer det alternativ som passar dig bäst!

Faktura:

Din beställning betalas mot faktura med 20 dagars betalningstid. Fakturan skickas ut samtidigt som din beställning lämnar vårt lager. Vid försenad eller utebliven betalning utgår påminnelseavgift om 60 kr per påminnelse samt dröjsmålsränta med 11 %. Vi förbehåller oss rätten att utföra en kreditkontroll, använda externt bolag för factoring eller avbryta en beställning med betalsätt faktura. 

Kortbetalning:

Vi erbjuder betalning med kort, såsom Visa, MasterCard, American Express, Discover, JCB, Diner's Club and EnRoute. Betalningen sköts via Paypal, världens mest utbredda tjänst för säker betalning på Internet. De erbjuder dig som köpare en garanti för att du ska få ditt köp levererat på korrekt sätt. En garanti som skapar trygghet för dig som köpare. Följ de instruktioner som syns på skärmen efter att du klickat på knappen "Beställ" i kassan. All hantering sker via säker dataöverföring och kryptering samt via SSL-certifikat. I samband med slutförd beställning skickas ett kvitto till den epostadress som du angivit. Vid retur av en beställning återbetalar vi dig till samma kort. 

Paypal:

Vi erbjuder betalning med Paypal-konto. Paypal är världens mest utbredda tjänst för säker betalning på Internet. De erbjuder även dig som köpare en garanti för att du ska få ditt köp levererat på korrekt sätt. En garanti som skapar trygghet för dig som köpare. Följ de instruktioner som syns på skärmen efter att du klickat på knappen "Beställ" i kassan. All hantering sker via säker dataöverföring och kryptering samt via SSL-certifikat. I samband med slutförd beställning skickas ett kvitto till den epostadress som du angivit. Vid retur av en beställning återbetalar vi dig till samma Paypal-konto.
 
Swish:

Vi erbjuder betalning via Swish. En svensk betaltjänst som svenska banker samarbetar omkring, för att kunna erbjuda dig en enkel betalning via din mobil. Du anger det mobiltelefonnummer som är kopplat till din Swish-app, på vår kassasida. Därefter följder du de instruktioner som syns på skärmen. Likt andra hemsidor där du kan betala med Swish. All hantering sker via säker dataöverföring och kryptering via SSL-certifikat. I samband med slutförd beställning skickas ett kvitto till den epostadress som du angivit. Vid retur av en beställning återbetalar vi dig till samma konto.


 
4. Priser

I varukorgen eller på kassasidan kan du se det totala priset inklusive alla avgifter, moms, frakt mm. Priserna som visas på vår sida är som standard exkl. (utan) moms. Till alla priser på sidan tillkommer sedan moms (25 %) samt porto/frakt. Du kan via rullgardinen i övre högra hörnet växla visningen av våra produktpriser mellan inkl. eller exkl. moms.
 
Vid en eventuell prishöjning påverkas inte befintliga order, utan det pris som gäller är det som presenterades i butiken vid slutförd beställning. Vid prissänkning justerar vi alltid ned priset till kundens fördel.


 
5. Porto/frakt

Kostnaden för frakten är enligt följande uppställning (exkl. moms), vid beställning på hemsidan:
0-1 kg: 39 kr (ca 1-3 produkter)
1-2 kg: 59 kr (ca 4-6 produkter)
2-6 kg: 79 kr (ca 7-18 produkter)
6-9 kg: 99 kr (ca 19-37 produkter)
10+kg: 159 kr (över ca 38 produkter)
 
Våra produkter och tillbehör har olika vikter, därav cirkaangivelser ovan. Ditt slutgiltiga fraktpris visas i kassans sammanställning.  
 

 
6. Ångerrätt / retur

Privatpersoner har 14 dagar på sig att ångra sitt köp efter att ha mottagit varan, enligt distansköplagen. Varan skall då återsändas i oförändrat skick och obruten förpackning. Distansköplagen gäller endast privatpersoner.
 
Vi vill även att företag ska våga beställa produkter på vår hemsida. Därför erbjuder vi även företag samma villkor som ovan.
 
För kundanpassad produkt gäller ej returrätt. Gäller både för företag och privatpersoner.
 
Vid retur, kontakta oss innan du skickar tillbaka ditt paket. Ett returnummer måste fästas på yttersidan av ditt paket för att vi ska kunna hantera din retur.


 
7. Fel vid leverans

Skulle något ha blivit fel i leveransen, exempelvis en skada på produkten eller fel antal, kontakta oss direkt så åtgärdar vi givetvis felet omgående. 


 
8. Cookies

Denna webbutik använder sig av cookies enligt Electronic Communications Act, 25 juli 2003. En cookie är en liten textfil som lagras på din dator och som innehåller information för att hjälpa webbutiken att identifiera och följa användare. Cookies finns som sessionscookies och som cookies som lagras permanent på din dator. Under tiden för ditt första besök i webbutiken blir din webbläsare tilldelad en sessionscookie som är unik och som används för att inte blanda ihop dig som användare med andra användare.
 
För att kunna använda webbutiken bör du tillåta cookies i din webbläsare. Denna typ av cookie används enbart för att ge dig som besökare en bättre upplevelse och support och lagrar inga personlig uppgifter om dig. Cookies kan raderas. I denna webbutik används cookies exempelvis för att hålla koll på din kundvagn, dina inställningar och vilka sidor du besökt för att kunna ge dig en bättre kundupplevelse och support.

 

Vi använder cookies på sidan för att kunna hantera ditt besök och varukorgen. Läs mera under våra köpvillkor.